czyszczenie układu chłodzenia laptopa

Czyszczenie układu chłodzenia laptopa to czynność, którą powinno się wykonywać regularnie. Nie ma natomiast gotowej recepty jak często należy taką konserwację wykonywać. Na podstawie wieloletnich obserwacji przy okazji naprawy wielu rodzajów laptopów, możemy jednak przyjąć, że czyszczenie z konserwacją powinno wykonywać się raz do roku. Niemniej jednak warto obserwować jak zachowuje się nasz laptop. Jeśli wentylator zaczyna hałasować, a laptop mocniej się nagrzewać to znak, że jego układ chłodzenia wymaga okresowej konserwacji.

 

Dlaczego trzeba czyścić układ chłodzenia w laptopie?

W większości laptopów znajduje się wentylator, który ma za zadanie wydmuchiwać ciepłe powietrze z laptopa i zasysać chłodne powietrze z zewnątrz. W ten sposób do laptopa dostaje się kurz, paprochy, sierść zwierząt itd. Te nieczystości osadzają się na żeberkach radiatora z czasem kompletnie go zapychając co drastycznie pogarsza jakość chłodzenia laptopa.

Równie ważna jest okresowa wymiana pasty termoprzewodzącej. Pasta to substancja, która pomaga odprowadzać ciepło z układu na radiator. Z czasem pasta wysycha i traci swoje właściwości. Ważne jest aby przy jej wymianie użyć pasty dobrej jakości. Pastę należy wymieniać regularnie nawet jeśli układ chłodzenia w laptopie jest czysty.

 

Kiedy wykonać czyszczenie układu chłodzenia laptopa?

Jak pisaliśmy już we wstępie, interwał między jednym, a drugim czyszczeniem nie jest stały. Okres ten jest uzależniony m.in. od środowiska w jakim dany laptop jest używany, czy mamy zwierzęta w domu, a nawet od samego modelu laptopa. Negatywny wpływ na układ chłodzenia ma również palenie wyrobów tytoniowych i e-papierosów. Idealnie jest wykonać czyszczenie układu chłodzenia laptopa raz w roku. Jeśli laptop używany jest w terenie, nawet częściej – co 6 miesięcy.

Objawy niesprawnego chłodzenia w laptopie to:

  • nadmierne nagrzewanie się laptopa w trakcie użytkowania
  • laptop przegrzewa się i wyłącza – nie można ponownie włączyć laptopa dopóki trochę nie ostygnie
  • restarty laptopa
  • spadek wydajności, laptop spowalnia np. podczas grania
  • wyskakujące błędy, komunikaty, blue screeny, zawieszanie się laptopa w trakcie pracy
  • głośna praca wentylatora – wentylator hałasuje, słychać tarcie i trzaski ze środka laptopa
  • częste włączanie się wentylatora i praca na wysokich obrotach

 

Co obejmuje usługa czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia?

Usługa czyszczenia i konserwacji chłodzenia laptopa, którą wykonujemy w LaptopFix serwis laptopów Warszawa obejmuje rozkręcenie laptopa oraz:

  • pełne czyszczenie układu chłodzenia, w tym demontaż i czyszczenie radiatora, wentylatora
  • wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze, układzie graficznym i termopadów
  • czyszczenie obudowy z kurzu
  • kontrola sprawności wentylatora, smarowanie łożysk jeśli jest taka potrzeba
  • testy po wykonaniu konserwacji
 
Usterki spowodowane przez niesprawny układ chłodzenia

Użytkowanie notorycznie przegrzewającego się laptopa z pewnością wpłynie negatywnie na jego żywotność. Praca całego układu w temperaturach wyższych niż te przewidziane przez producenta spowoduje szybsze zużywanie się układów półprzewodnikowych na płycie głównej.  Może dojść do przegrzania i uszkodzenia układu graficznego, chipsetu lub innych poważnych awarii płyty głównej. Regularne czyszczenie układu chłodzenia laptopa zmniejszy ryzyko wystąpienia uszkodzeń płyty głównej  i pozwoli cieszyć się bezawaryjną pracą laptopa przez długi czas.

 

Jak nie czyścić układu chłodzenia w laptopie

Na zakończenie jeszcze kilka uwag jak nie czyścić laptopa z kurzu. Na pewno przestrzegamy przed używaniem sprężonego powietrza i psikanie nim gdzie popadnie. Używanie sprężonego powietrza ma sens jeśli układ chłodzenia nie jest jeszcze mocno zabrudzony w przeciwnym razie warstwa zbitego kurzu dostanie się między łopatki wentylatora i go zablokuje. Zastosowanie powietrza pod dużym ciśnieniem niesie również ryzyko uszkodzenia łożysk wentylatora i połamania łopatek. Pozostaje jeszcze kwestia wymiany pasty termoprzewodzącej, której bez rozkręcenia laptopa nie wymienimy. Z kolei próba rozkręcania laptopa przez osoby nie mające odpowiedniego doświadczenia może skończyć się dodatkowymi uszkodzeniami i kosztami naprawy. W naszym serwisie widzieliśmy już wiele takich przypadków: połamane obudowy, ukruszony rdzeń procesora, przekręcone śrubką płyty, urwane złącza. Lepiej zlecić pracę profesjonalistom, nie narażać się na dodatkowe koszty i spać spokojnie.

Jeśli zauważyłeś w swoim laptopie jeden z opisanych wyżej objawów? Może masz jakiś inny problem z laptopem? A może właśnie zdałeś sobie sprawę, że Twój kilkuletni już laptop nigdy nie był czyszczony? Zapraszamy do serwisu LaptopFix na darmową wycenę już w 15 minut. Nasi technicy z wieloletnim doświadczeniem zdiagnozują problem i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne