naprawa układu chłodzenia warszawa

Układ chłodzenia w laptopie pełni bardzo ważną funkcję. Służy do odprowadzania ciepła z nagrzewającego się pod wpływem pracy procesora oraz układu graficznego na płycie głównej laptopa. Jeśli laptop mocno się nagrzewa, spadła wydajność laptopa, głośno pracuje wentylator. Prawdopodobnie uszkodzeniu uległ układ chłodzenia laptopa. Naprawa układu chłodzenia najczęściej wiąże się z czyszczeniem laptopa, wymianą wadliwego wentylatora, a także pasty termoprzewodzącej. Wiele problemów związanych z chłodzeniem można jednak uniknąć, wykonując okresowo czyszczenie i konserwację układu chłodzenia.

 

Budowa i działanie układu chłodzenia laptopa

Układ chłodzenia w laptopie składa się z radiatora, ciepłowodu i jednego lub kilku wentylatorów. Nieodzownym elementem każde układu chłodzenia jest pasta termoprzewodząca i termopady. Pasta termoprzewodząca jak sama nazwa wskazuje ułatwia wymianę ciepła między układem i radiatorem. Ciepło z układu przekazywane jest na radiator i przy pomocy wentylatora wydmuchiwane na zewnątrz obudowy. Jeśli jeden z tych elementów zawodzi, cały układ przestaje spełniać swoją funkcję i laptop zaczyna się przegrzewać.

 
Uszkodzenia układu chłodzenia i objawy.

Pierwszymi objawami niewłaściwej pracy układu chłodzenia jest nadmierne nagrzewanie się obudowy, głośna praca wentylatora, spadek wydajności, a także zawieszanie się laptopa – blue screeny. Jeśli laptop zaczyna się wyłączać z przegrzania, jest to już ostatni dzwonek aby w porę zapobiec uszkodzeniu płyty głównej. Już pierwszych objawów przegrzewania się laptopa nie należy bagatelizować. Nawet krótkotrwałe przegrzanie elementów płyty głównej, znacząco wpływa na jej żywotność.

Aby uchronić układ chłodzenia przed awarią zalecamy wykonywać  czyszczenie i konserwację minimum raz do roku. Takie profilaktyczne działania znacząco wpływają na jego bezawaryjność.

 

Przyczyny przegrzewania się laptopa

  • uszkodzony wentylator – wentylator zablokowany (zatarte łożyska) lub luz na łożyskach
  • nieszczelny radiator
  • brak okresowej konserwacji – zakurzony układ chłodzenia, wyschnięta pasta termoprzewodząca

 

Objawy uszkodzenia układu chłodzenia

  • nadmierne nagrzewanie się laptopa w trakcie jego pracy – obudowa robi się gorąca
  • głośna praca wentylatora – wiatrak pracuje na wysokich obrotach, hałasuje, słychać tarcie, terkotanie
  • laptop działa wolno, zawiesza się, spada jego wydajność, pojawiają się blue screeny
  • notebook wyłącza się po kilku sekundach od włączenia
  • wyłączanie laptopa gdy się nagrzeje po ok 10-15 minutach działania
  • laptop wyłącza się przy większym obciążeniu np. po włączeniu filmu lub gry

 

 
Naprawa układu chłodzenia w laptopie.

Naprawa polega na demontażu układu chłodzenia, gruntownym czyszczeniu wszystkich jego elementów i wymianie uszkodzonego wentylatora/radiatora wraz z wymianą pasty termoprzewodzącej na nową. W LaptopFix Serwis Laptopów każdorazowo po demontażu układu chłodzenia wymieniamy pastę na nową. Jest to bardzo ważne, ponieważ z czasem pasta wysycha i traci właściwości przewodzenia ciepła. Wielokrotnie do naszego serwisu zgłaszali się Klienci z laptopami, które nie były bardzo zabrudzone ale pasta była już wyschnięta i to wystarczyło aby laptop się przegrzewał.

Jeśli zauważyłeś w swoim laptopie jeden z objawów awarii układu chłodzenia? A może laptop wymaga okresowej konserwacji? Zapraszamy do serwisu LaptopFix na darmową wycenę już w 15 minut. Nasi technicy z wieloletnim doświadczeniem zdiagnozują problem i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne