naprawa laptopa po zalaniu serwis warszawa

Naprawa laptopa po zalaniu znajduje się w czołówce wykonywanych przez LaptopFix Serwis Laptopów usług związanych z usterkami laptopów wywołanymi przyczynami zewnętrznymi. Do powstania uszkodzenia wystarczy odrobina cieczy, która przedostanie się przez klawiaturę lub szczelinę obudowy i dostanie na powierzchnię płyty głównej. Laminat płyty głównej usiany jest podatnymi na korozję przelotkami, odsłoniętymi polami i fragmentami ścieżek. Znajdujące się na płycie głównej układy posiadają wrażliwe na wilgoć wyprowadzenia. W kontakcie z cieczą mogą one korodować. Ciecz pod układem BGA jest dodatkowo słabo widoczna i trudna do usunięcia, a korozja trudna do usunięcia i niewidoczna z zewnątrz.

 

Zalany laptop – Co robić?

Jeżeli zalałeś laptopa, pamiętaj, że czas jest Twoim największym wrogiem, a wszelkie próby uruchomienia urządzenia mogą doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Czym prędzej wyłącz laptopa, odłącz zasilacz i jeśli to możliwe wyjmij baterię, następnie wytrzyj pozostałości płynu papierowym ręcznikiem. Pamiętaj, nie próbuj włączać ponownie laptopa. Jak najszybciej skontaktuj się lub dostarcz sprzęt do profesjonalnego serwisu komputerowego w celu weryfikacji uszkodzeń Odradzamy suszenie laptopa na grzejniku czy wkładanie go do ryżu. Skuteczność takiego suszenia jest znikoma. Bez rozkręcenia laptopa, czyszczenia i suszenia, wilgoć w jego wnętrzu może utrzymywać się przez wiele dni sprzyjając rozwijaniu się korozji.

 

Uszkodzenia spowodowane ingerencją cieczy

Na skalę uszkodzenia skutek ingerencji cieczy ma wpływ wiele czynników, w tym:

  • Ilość cieczy
  • Rodzaj cieczy (obojętna, słodka, kwaśna, słona)
  • Miejsce zalania
  • Czas od zalania do odłączenia zasilania i wymontowania baterii
  • Próby włączania zalanego laptopa
  • Czas ekspozycji płyty głównej na ciecz

Ciecz słona i kwaśna sprzyja korozji elektrochemicznej, stanowiąc elektrolit. Im dłużej do płyty głównej doprowadzone jest napięcie, tym większe spustoszenie. Ciecz słodka dodatkowo potrafi zwęglić się i spowodować zwarcie. Nawet czysta woda nie jest całkowicie obojętna – zawiera naturalne sole mineralne, a dodatkowo nasyca się substancjami znajdującymi się na i w obudowie (kurz, pot), co sprawia, że nabiera własności elektrolitycznych.

 

Naprawa zalanego laptopa

Może się wydawać, że wystarczy odczekać, aż laptop wyschnie i wszystko wróci do normy. Niestety, bardzo rzadko jest to prawdą. Jeżeli pierwsze ogniska korozji nie zostaną usunięte, po czasie spowodują poważną usterkę. Zalecane jest czyszczenie płyty głównej w myjce ultradźwiękowej, a następnie dokładne jej suszenie i inspekcja wizualna miejsc zalania. Jeżeli po czyszczeniu wszelkie zacieki, naloty i ślady obecności znikną, ścieżki i wyprowadzenia układów będą nienaruszone, a płyta uruchomi się – naprawa laptopa po zalaniu jest ukończona i można zmontować notebooka.

Gdy na czas nie odłączymy zasilacza, nie wymontujemy baterii i zwlekamy z oddaniem sprzętu do naprawy, może dojść do sytuacji, kiedy uszkodzenia są znacznie poważniejsze i wymagana jest – oprócz czyszczenia – naprawa płyty głównej. Uszkodzone, skorodowane ścieżki należy odbudować. Układy scalone, których wyprowadzenia zniszczyła korozja należy wymienić. Jest to proces czaso- i pracochłonny, wiąże się ze żmudną pracą pod mikroskopem, pomiarami, a także precyzyjnym lutowaniem. Zdarza się, że zwarcie wywołane zalaniem doprowadza do uszkodzenia obwodu zasilania płyty głównej. Wpływa to zarówno na czas, jak i koszt naprawy. Dlatego zawsze w przypadku zalania zalecamy jak najszybsze odłączenie zasilacza, baterii i dostarczenie sprzętu do serwisu.

Przy zalaniu laptopa oprócz płyty głównej ucierpieć mogą także pozostałe komponenty jak klawiatura, matryca LCD, taśmy połączeniowe, konektory, dysk twardy, moduły RAM. Także one wymagają dokładnego sprawdzenia, a w razie konieczności czyszczenia, naprawy lub wymiany.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne