Wymiana taśmy matrycy w laptopie to jedna z wielu usług dostępnych w LaptopFix serwis laptopów Warszawa. Z wiekiem laptopa taśma przeciera się co może spowodować brak obrazu na matrycy, miganie obrazu lub zanikanie obrazu przy poruszaniu klapą.

 

Czym jest taśma matrycy?

Taśma matrycy jest to wiązka przewodów łącząca płytę główną z matrycą laptopa. Składa się z cienkich miedzianych przewodów w teflonowej izolacji i wtyczek, które razem tworzą taśmę matrycy. Wiązka przewodów zawinięta jest w materiał ekranujący, a także w miejscach styku z płytą główną w taśmę izolującą. Dodatkowo wzmocniona w najbardziej narażonych na przetarcie miejscach. W zależności od modelu laptopa, może łączyć też inne urządzenia znajdujące się w klapie jak kamera, mikrofon, ekran dotykowy czy dodatkowe diody LED. Taśma matrycy oprócz sygnałów wideo przekazuje również napięcia zasilania dla podświetlenia oraz elektroniki matrycy. Przewodzi sygnały do sterowania jasnością, a także włączania i wyłączania podświetlenia. 

 

Uszkodzenia taśmy matrycy

Najczęściej są to uszkodzenia mechaniczne wynikające z samej eksploatacji laptopa. Taśma matrycy poprowadzona jest z dolnej części laptopa do klapy przez jeden z zawiasów. Na skutek otwierania i zamykania klapy, taśma przeciera się lub przełamuje w miejscu jej zginania. Jedną z przyczyn uszkodzenia taśmy sygnałowej może być uszkodzony zawias lub obudowa w jego okolicy. Zatarty zawias będzie wywierał większy nacisk na obudowę, co w konsekwencji doprowadzi do wyłamania jego mocowań, pęknięcia obudowy lub samego zawiasu. Ruszający się w obudowie zawias bardzo szybko spowoduje przetarcie taśmy sygnałowej.

Na poniższych zdjęciach zaznaczyliśmy czerwoną strzałką miejsca uszkodzenia taśmy. Przełamanie taśmy nie zawsze będzie widoczne gołym okiem. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi wewnątrz izolacji.

 

Objawy uszkodzenia taśmy matrycy laptopa

Charakterystycznymi objawami uszkodzenia taśmy matrycy jest miganie obrazu przy poruszaniu klapą, a także poziome pasy na matrycy i widoczny obraz tylko przy odpowiednim kącie otwarcia klapy. Nie należy bagatelizować objawów, gdyż dalsze postęp usterki może spowodować zwarcie na skutek połączenia przewodów wewnątrz taśmy i uszkodzenie matrycy lub płyty głównej.

 

Objawy awarii taśmy matrycy:

  • Miganie ekranu
  • Śnieżenie obrazu na matrycy
  • Niewłaściwe kolory na matrycy
  • Czerwone, zielone lub niebieskie artefakty
  • Brak podświetlenia matrycy
  • Gaśnięcie podświetlenia przy poruszaniu matrycą
  • Wyłączanie się laptopa przy poruszaniu matrycą
  • Biały ekran matrycy
  • Brak treści na matrycy

 

Wymiana taśmy matrycy w LaptopFix serwis laptopów

Naprawa polega na demontażu laptopa – rozbiórce skrzydła matrycy i kadłubka laptopa – wymianie taśmy matrycy na nową, ponownym montażu notebooka i wykonaniu odpowiednich testów po naprawie.

Przy samodzielnej wymianie taśmy matrycy, warto wiedzieć, że opisane wyżej objawy mogą być też skutkiem uszkodzenia matrycy lcd lub złącza na płycie głównej. Bez odpowiedniego doświadczenia w naprawie laptopów, łatwo więc o pomyłkę. A przy niepoprawnie podłączonej taśmie może dość do zwarcia i uszkodzenia matrycy lub płyty głównej. Jedno i drugie wygeneruje dodatkowe koszty naprawy, dlatego przy braku odpowiedniego doświadczenia lepiej powierzyć naprawę profesjonalistom.

Jeśli w Twoim laptopie pojawiły się problemy z wyświetlaniem obrazu na matrycy to zapraszamy serwisu LaptopFix Warszawa na darmową wycenę naprawy już w 15 minut. Technicy z doświadczeniem w naprawie wielu modeli laptopów zdiagnozują problem i zaproponujemy optymalne rozwiązanie.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne