naprawa płyty głównej laptopa

Naprawa płyty głównej laptopa – Obwód zasilania to bardzo szerokie pojęcie. Obejmuje wszelkie układy scalone, elementy dyskretne, linie połączeniowe, sygnały i mechanizmy zarządzania stosowane do wytwarzania napięć zasilających dla wszystkich urządzeń znajdujących się na płycie głównej oraz podłączanych do portów i konektorów komputera.

Często obwód zasilania mylnie kojarzony jest z pojedynczym modułem, czy układem scalonym. W rzeczywistości obwód zasilania rozproszony jest po całej powierzchni laminatu płyty głównej. Owszem, doświadczony elektronik może wizualnie zidentyfikować pewne typowe sekcje. Takie jak układ przetwornicy impulsowej, tranzystory kluczujące oraz cewka, które stanowią podstawowy blok zasilania dla pojedynczego napięcia. Jednak dla większości osób, elementy obwodu zasilania zlewają się z gąszczem innych elementów na płycie głównej.

Tu dochodzimy do zasadniczej kwestii – diagnostyka obwodu zasilania nie jest czynnością prostą. Technik do znalezienia usterki w obwodzie zasilania na płycie głównej laptopa potrzebuje dokumentacji – schematu. Przydają się także noty katalogowe przetwornic, które opisują zasadę działania i sygnały niezbędne do działania danego układu. Jeśli elementy na płycie nie mają opisów, niezbędny jest także board viewer – program pokazujący połączenia między wyprowadzeniami elementów na płycie głównej.

 

Objawy uszkodzenia obwodu zasilania na płycie głównej

Usterka obwodu zasilania może objawiać się w rozmaity sposób, m.in.:

  • Laptop nie włącza się
  • Komputer włącza się na chwilę i samoczynnie wyłącza
  • Świecą kontrolki, pracuje wentylator, nie ma obrazu na matrycy
  • Nie działają porty USB
  • Słyszalne cykanie po podłączeniu zasilacza
  • Laptop nagle wyłącza się
  • Notebook nie ładuje baterii
  • Laptop nie pracuje na baterii
  • Zapach spalenizny z wnętrza laptopa

 

Naprawa płyty głównej w LaptopFix Serwis Laptopów Warszawa

W oparciu o oględziny płyty, informacje od Klienta, a także informacje zawarte w dokumentacji, Technik dokonuje odpowiednich pomiarów, których wyniki są kluczowe do “wytropienia” źródła niesprawności obwodu zasilania. Do wykonania pomiarów wykorzystuje się najczęściej multimetr oraz oscyloskop. Bardzo przydatny jest zasilacz laboratoryjny posiadający wbudowany amperomierz. Pozwala to na monitorowanie poboru prądu przez urządzenie. Dla doświadczonego Technika jest to jeden z kluczowych parametrów mówiących o stanie obwodu zasilania. Można dzięki niemu zaobserwować zwarcie, zaniżenie bądź brak poboru prądu, a także zatrzymanie zmian wartości pobieranego prądu śwadczące o zatrzymaniu procedury POST.

Podstawą jest jednak wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu posiadane informacje, dokumentacja, oraz wyniki pomiarów odpowiednich napięć i sygnałów, pozwalają zlokalizować uszkodzone elementy i naprawić uszkodzoną płytę główną. Dodatkową trudnością bywa kaskadowy charakter usterek. Po wymianie jednego uszkodzonego elementu, okazuje się, że to nie koniec. Należy wykonać kolejną iterację procesu diagnostycznego, naprawić kolejną gałąź zasilania, i tak niekiedy wielokrotnie.

Nierzadko części stosowane w obwodach zasilania powtarzają się w różnych modelach płyt głównych, jednak ich liczba, różnorodność i nieustanne zmiany wynikające z postępu, nie pozwalają na posiadanie wszsystkich na magazynie. W związku z tym, konieczne jest zamawianie komponentów, które okazują się uszkodzone w toku diagnozy. Do czasu otrzymania zamówionego elementu, nie ma możliwości kontynuowania pracy nad płytą. Ten fakt, a także opisywany w poprzednim akapicie kaskadowy charakter usterek, powoduje, że czas i skomplikowanie naprawy obwodu zasilania może w uzasadnionych przypadkach zdecydowanie wzrosnąć.

Usterka płyty głównej dla wielu osób wydaje się wyrokiem śmierci dla laptopa. Nie jest to prawdą. Nasi Technicy mają wieloletnie doświadczenie w naprawie płyt głównych laptopów wszystkich producentów. Dzięki doskonałej znajomości zasady działania, typowych konstrukcji i obwodów stosowanych w płytach określonych producentów, a także dostępowi do dokumentacji i profesjonalnych przyrządów pomiarowych, jesteśmy w stanie naprawić większość uszkodzeń w obwodzie zasilania płyt głównych komputerów wszystkich producentów.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne