czyszczenie wentylatora lenovo legion 5

Tematem dzisiejszego wpisu jest Lenovo Legion 5 i wymiana pasty na procesorze. Przegrzewający się laptop z zakurzonym układem chłodzenia to bardzo częsty widok w naszym serwisie Lenovo w Warszawie. Prędzej czy później, każdy laptop będzie wymagał czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia ponieważ wraz z powietrzem zasysany jest kurz, który z czasem odkłada się na wentylatorze i radiatorze. Utrudniając tym samym swobodny przepływ powietrza. Warto nadmienić, że pasta termoprzewodząca na skutek wysokich temperatur również z czasem traci swoje właściwości. Laptop wtedy zaczyna hałasować, przegrzewać się i spowalniać.

 
Naprawa Lenovo Legion 5 w LaptopFix Serwis Laptopów Warszawa

Właściciel Lenovo Legion 5 zgłosił się do serwisu z problemem spowolnionej pracy laptopa i przycinających się gier. W pierwszej kolejności chciał dołożyć pamięci RAM, myśląc że to przyśpieszy działanie jego komputera. Jednak wcześniej, przy tych samych parametrach laptopa te same gry działały z pełną prędkością i według serwisanta był to błędny trop. Testy przeprowadzone na serwisie wykazały, że laptop pod obciążeniem szybko się nagrzewa i zaczyna spowalniać ponieważ występowało zjawisko throttlingu czyli obniżenie taktowania procesora. Zwykle spowodowane jest ono przekroczeniem granicy temperatury maksymalnej w jakiej układ CPU lub GPU powinien pracować. Po rozkręceniu laptopa i zdemontowaniu układu chłodzenia od razu było widać przyczynę takiego stanu rzeczy. Niemal kompletnie zatkane kurzem wentylatory i radiator. Konieczne tutaj było czyszczenie Lenovo Legion i wymiana pasty na procesorze.

Całe wnętrze laptopa skrupulatnie wyczyściliśmy z kurzu i nałożyliśmy na procesor nową pastę termoprzewodzącą. Znów przeprowadziliśmy testy aby potwierdzić prawidłowe działanie układu chłodzenia i całego laptopa. Różnica w jakości chłodzenia była kolosalna, temperatura w stresie spadła z 90 do 70 stopni Celsjusza. Komputer odzyskał swoją dawną sprawność, a gry znów chodziły płynnie.

Serwis Lenovo Legion przebiegł bardzo sprawnie. Naprawę zakończyliśmy w ciągu 24h od przyjęcia sprzętu do serwisu bez usuwania żadnych danych z pamięci laptopa. 

Sygnały, które powinny zaalarmować nas, że układ chłodzenia w naszym laptopie nie działa poprawnie to m.in.:

  • przegrzewanie się laptopa
  • spowalnianie pracy, zawieszanie, blue screeny
  • wentylator głośno pracuje i często się włącza
  • laptop wyłącza się po nagrzaniu

Jeśli w Twoim laptopie również występuję problemy z jego przegrzewaniem zapraszamy do LaptopFix Naprawa Laptopów Warszawa na darmową wycenę. Użytkowanie laptopa z niesprawnym układem chłodzenia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płyty głównej. Regularna konserwacja układu chłodzenia pozwoli na długą i bezawaryjną pracę laptopa.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne