wyłamany wyrwany zawias asus ux303u wymiana

Problemy z otwieraniem i zamykaniem klapy matrycy nie zawsze wynikają z uszkodzenia zawiasu czy zawiasów. Mogłoby się wydawać, że jeśli zawias wystaje z obudowy, jest to najpewniej wina właśnie wadliwego zawiasu. Jednak najczęściej jest to spowodowane wyłamaniem się mocowań zawiasów z obudowy. Dokładnie z takim przypadkiem spotkaliśmy się przy okazji naprawy laptopa Asus Zenbook UX303U – pierwotnie zgłoszona usterka to uszkodzony zawias.

 
Uszkodzona obudowa czy zawias?

W zależności od modelu laptopa, zawiasy mocowane są do klapy matrycy i dolnej obudowy lub palmrestu. W trakcie “życia” laptopa, jego klapa wielokrotnie jest otwierana i zamykana. Na skutek zmęczenia materiału, plastikowa obudowa w końcu popęka i się połamie. Wcale nie trzeba używać do tego jakiejś dużej siły, wystarczy normalne użytkowanie laptopa. Oczywiście każda próba otworzenia klapy poza przewidziany przez producent zakres przyśpieszy ten proces. Niestety usterki związane z uszkodzeniami zawiasów i/lub obudowy to znaczna część wszystkich naszych naprawy.

Ktoś jednak może zadać pytanie: Jak się to ma do Asusa UX303U gdzie przecież zastosowano aluminiową obudowę? Niestety, w przypadku laptopów z obudową ze stopu aluminium sprawa wygląda podobnie. Ponieważ zawias nie jest przykręcony bezpośrednio do obudowy, a do plastikowego elementu, który z kolei przyklejony jest do obudowy. I to właśnie ten plastikowy element pęka jako pierwszy. Obudowa choć z pozoru nienaruszona nadaje się już tylko do wymiany. Aluminiowa obudowa na pewno lepiej niż plastikowa będzie chroniła laptop od zewnętrznych uszkodzeń np. podczas transportu. Jednak zastosowanie aluminium, niestety nie przekłada się na trwałość mechanizmu otwierania klapy.

 

Naprawa laptopa Asus UX303U w LaptopFix Serwis Laptopów

W dostarczonym do serwisu egzemplarzu laptopa Asus UX303U awarii uległa klapa matrycy, nie był to uszkodzony zawias jak pierwotnie zgłaszał Klient. Zawias co prawda wystawał z obudowy ale nie uległ uszkodzeniu, nie zatarł się i pracował z normalną siłą. Efekty tej usterki widoczne są na zdjęciach powyżej. Klapa odstaje i nie schodzi się przy zamykaniu. Na drugim zdjęciu dokładnie widać zawias i jeszcze przykręcony do niego plastikowy element obudowy, który uległ wyłamaniu. Czarny przewód na osłonie zawiasów to antena wifi. Użytkowanie laptopa w takim stanie prędzej czy później doprowadzi do przetarcia przewodu anteny wifi czy taśmy matrycy, kamery, które poprowadzoną są przez zawias. Nierzadko też ruszający się zawias w obudowie doprowadza do uszkodzenia gniazda ładowania lub samej płyty głównej. Dodatkowe uszkodzenia zwiększą koszty naprawy, dlatego w przypadku awarii zawiasów / obudowy, najlepiej od razu skierować swe kroki do profesjonalnego serwisu komputerowego w celu weryfikacji usterki.

Przy naprawie omawianego laptopa Asus obyło się bez niespodzianek. Po wymianie klapy matrycy, ponownym zamontowaniu osłony zawiasów i wykonaniu końcowych testów jakościowych, laptop powrócił do właściciela.

Jeśli zauważyłeś w swoim laptopie, że zawiasy pracują z dużym oporem, słychać dziwne trzaski przy zamykaniu i otwieraniu klapy lub powstał luz na zawiasach to zapraszamy do serwisu laptopów Laptopfix. Za darmo technicy sprawdzą laptopa i wycenią naprawę już w 15 minut.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne