wymiana wentylatora w laptopie sony vaio svp132

Tematem dzisiejszego wpisu jest laptop Sony Vaio Pro 13 SVP132 i wymiana wadliwego wentylatora. Usterka zgłoszona przez Klientkę to: laptop głośno pracuje i hałasuje wentylator. Laptop SVP132A1CM i bliźniaczy SVP132A2CM to bardzo udany i mało awaryjny model od firmy Sony. Mimo, że od jego premiery minęło już ok 6 lat, nadal na tle konkurencji wypada bardzo korzystnie. Przede wszystkim na uwagę zasługuję bardzo niska waga – jest to zaledwie 1066 g. Tak niską wagę udało się uzyskać dzięki wykonaniu obudowy z włókna węglowego. Choć konstrukcja, niektórym osobom może wydawać się nieco wiotka – laptop potrafi się lekko wygiąć przy podnoszeniu jedną ręką – to wbrew pozorom jest bardzo wytrzymała. Na plus można też zaliczyć zastosowanie matrycy IPS i dysku SSD, a także wydajnej baterii. Laptop był sprzedawany również w wersji z ekranem dotykowym, a więc dla każdego coś miłego.

Nie obyło się jednak bez słabych punktów. Piętą achillesową wyżej wymienionego modelu jest jego wentylator. Po kilku latach użytkowania laptopa, na łożyskach wentylatora tworzy się luz. Pierwsze objawy usterki to hałas przy poruszaniu laptopem na boki np, przy przenoszeniu – słychać tarcie wentylatora o jego obudowę. Usterka nasila się przy obciążeniu laptopa gdy wentylator pracuje na wyższych obrotach. W końcowej fazie tarcie i trzeszczenie jest słyszane zaraz po włączeniu laptopa i nie ustaje.

Więcej o możliwych awariach chłodzenia, w tym wentylatora można przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie pt.: Naprawa układu chłodzenia.

 

Naprawa Sony Vaio SVP132 w LaptopFix Serwis Laptopów

Wymiana wentylatora w laptopie Sony Vaio SVP132 to naprawa, którą wielokrotnie wykonywaliśmy w LaptopFix Serwis Laptopów Warszawa. Dla doświadczonego technika serwisu jest to rutynowa czynność. Nie jest to tak skomplikowana naprawa, której nie da się wykonać w domowym zaciszu. Jednak przy braku doświadczenia w naprawie laptopów może przysporzyć sporo trudności. Mimo wszystko zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Na rynku dostępnych jest sporo zamienników wentylatorów. Są one jednak bardzo słabej jakości, która praktycznie uniemożliwia prawidłowy montaż i późniejszą pracę takiego zamiennika. Ważne jest aby do naprawy użyć części wysokiej jakości, wtedy laptop posłuży jeszcze przez długie lata.

Do naprawy dostarczonego do serwisu egzemplarza wykorzystaliśmy oryginalny wentylator Sony. Na drugim zdjęciu od lewej widać oba wentylatory. Z lewej strony znajduje się nowy wentylator, z prawej zaś stary wentylator zamontowany fabrycznie. Choć oba wentylatory są oryginalne, nieznacznie się od siebie różnią. Wynika to z różnego okresu produkcji w/w części. Uszkodzenia nie widać gołym okiem, awarii uległo  łożysko wentylatora. Wiatrak kiwa się na boki przy dotknięciu jego łopatek. Zjawisko to nie występuje przy nowej części.

Jeśli zauważyłeś w swoim laptopie Sony, opisane wyżej objawy uszkodzenia wentylatora, zapraszamy do serwisu LaptopFix na darmową wycenę już w 15 minut. Nasi technicy z wieloletnim doświadczeniem zdiagnozują problem i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne