laptop HP G72-a30EW wymiana wentylatora

Nawet jeśli bardzo dbamy o swój laptop, prędzej czy później będzie wymagał pewnych prac konserwacyjnych. O konieczności wykonywania okresowego czyszczenia i wymiany pasty termoprzewodzącej pisaliśmy już wcześniej we wpisie pt. Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia. Dziś poruszymy kwestię zużywających się wentylatorów przy okazji naprawy laptopa HP G72 wymiana wentylatora.

Okresowe czyszczenie układu chłodzenia z kurzu z pewnością wpłynie pozytywnie na żywotność samego wentylatora. Jeśli układ chłodzenia jest niedrożny, wentylator pracuje na dużo wyższych obrotach niż normalnie co doprowadzi do dużo szybszego zużycia się jego łożysk. Ale mimo tego, że układ chłodzenia jest regularnie czyszczony może dojść do zużycia się lub awarii wentylatora. Z czasem na łożyskach może pojawić się luz i wiatrak zacznie pracować coraz głośniej. Na początku usterka występuje okresowo, nasila się jednak gdy wentylator wejdzie na wyższe obroty lub gdy przy przenoszeniu poruszamy laptopem na boki. Z biegiem czasu wentylator zaczyna pracować bardzo głośno. Słychać z wnętrza laptopa charakterystyczne tarcie lub terkotanie. W końcu zaciera się i zatrzymuje co prowadzi do błyskawicznego przegrzewania się laptopa i samoistnego wyłączania już po chwili od włączenia. W laptopach HP przy awarii wentylatora nie uruchomi się system operacyjny. Pojawi się komunikat “fan error”.

 

Naprawa laptopa HP G72 wymiana wentylatora

Laptop HP G72-a30EW trafił do naszego serwisu LaptopFix serwis laptopów Warszawa z uszkodzonym wentylatorem. Po włączeniu, na ekranie wyświetlał się tylko błąd “fan error”. System nie startował. Od razu laptop został przekazany jednemu z serwisantów w celu diagnozy usterki i wyceny naprawy. Technik po wstępnej piętnastominutowej diagnozie potwierdził uszkodzenie wentylatora.

W procesie naprawy wymieniliśmy wentylator na nowy. Przy okazji demontażu układ chłodzenia, środek laptopa został oczyszczony z zalegającego kurzu, a na procesor nałożona nowa pasta termoprzewodząca. Końcowe testy potwierdziły prawidłową pracę laptopa i sprzęt już po dwóch dniach mógł powrócić do swojego właściciela.

Przestrzegamy przed używaniem laptopa z niesprawnym układem chłodzenia. Jeśli tylko laptop zacznie mocniej się nagrzewać lub głośniej pracować, warto skonsultować to zachowanie ze specjalistą. Wysokie temperatury mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń płyty głównej laptopa. Jeśli Twój laptop mocno się nagrzewa, wyłącza lub wentylator hałasuje zapraszamy do serwisu LaptopFix na darmową wycenę.

adres serwisu

                       LaptopFix                              ul.Grójecka 132, 02-390 Warszawa

dane kontaktowe

                       tel: 507 255 608                      mail: serwis@laptopfix.pl

godziny pracy

                  pon - pt.: 10:00–18:00                    sob.: nieczynne